Rodzaje odzieży roboczej – co oferują jej producenci?

Do pracy na określonych stanowiskach konieczne jest wykorzystanie specjalnych rodzajów ubrań. Wśród nich znajdują się także ubrania robocze. Zobacz, czym dokładnie jest tego typu odzież, jakie jej główne rodzaje można znaleźć w sprzedaży i gdzie ją zakupić!

Czym jest odzież robocza?

Odzieżą roboczą nazywa się odzież, która przeznaczona jest do pracy i zapewnia podstawową ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.

Pracodawca zobowiązany jest do tego, by przekazać ubrania robocze pracownikom w sytuacji, gdy ich własna odzież może być zniszczona lub zabrudzona na skutek wykonywania obowiązków na stanowisku pracy.

Dodatkowo pracodawca może też przekazać takie ubrania pracownikom, gdy nie ma on takiego obowiązku. Za pomocą skoordynowanych zestawów ubrań roboczych uzupełnionych o logo firmy można bowiem poprawić wizerunek pracowników i firmy.

Ubrania robocze dla pracowników – rodzaje

Odzież robocza używana w zakładach pracy to bardzo szeroka gama produktów, które można podzielić na różne kategorie. Wśród nich znajdują się głównie:

  • Spodnie robocze – spodnie do pasa, a także spodnie ogrodniczki, które mogą być dodatkowo uzupełniane o funkcjonalne rozwiązania, na przykład kieszenie, pętle do przytrzymywania narzędzi, kieszonki na ochronniki na kolana.
  • Koszulki robocze – najczęściej używane są koszulki typu t-shirt oraz koszulki polo. Mogą być one wykonane z tkanin o różnych kolorach, także odblaskowych.
  • Koszule robocze – stosowane są najczęściej koszule flanelowe, ale na wybranych stanowiskach pracy mogą być też używane eleganckie koszule z kołnierzykiem.
  • Bluzy robocze – wykonane z bawełny, a także z polaru zapewniającego lepszy poziom termoizolacji.
  • Kurtki robocze – dzielone są głównie na kurtki zimowe oraz kurtki przejściowe, na przykład mogą być to grube kurtki ocieplane, kurtki typu softshell, kurtki wiatrówki.
  • Bielizna termiczna – do odzieży roboczej na określonych stanowiskach pracy pomocna może być też bielizna termiczna, na przykład legginsy, koszulki.

Z przykładowymi wariantami ubrań roboczych można zapoznać się na stronie ich producenta – polskiej firmy Mark-Helper: https://mark-helper.com/katalog_gl.html.

Znakowanie odzieży roboczej – nadruki, hafty

Ubrania robocze mogą być również poddawane procesowi znakowania, czyli umieszczania na nim określonych nadruków, haftów na zamówienie klienta.

Znakowana odzież robocza może być skutecznym sposobem na promocję firmy, ponieważ umożliwia ona zbudowanie jej pozytywnego oraz profesjonalnego wizerunku. 

Gdzie kupować odzież roboczą?

Zakupienie odzieży roboczej dla pracowników leży w gestii pracodawcy, dlatego też powinien on odpowiednio ją dobrać oraz zamówić. 

Najczęściej odzież kupowana jest po wcześniejszej konsultacji z pracownikami co do jej rodzaju i rozmiarów. Dzięki temu może być ona odpowiednio dopasowana do potrzeb pracowników na konkretnych stanowiskach pracy.

Zamówienia na ubrania robocze można składać na stronach internetowych producentów i w sklepach BHP, na przykład w sklepie internetowym firmy Mark-Helper. Również ubrania dostępne są w sklepach BHP działających stacjonarnie.

Redakcja OrientDeco