Jaką farbę wybrać na sufity?

Pomalowanie sufitu to z pozoru bardzo proste zadanie, jednak kluczowy jest tutaj dobór właściwej farby. To od jej zakupu powinniśmy zacząć całą procedurę. Jaką farbę na sufity warto wybrać, aby cieszyć się najwyższą jakością i ułatwić sobie nieco pracę?

Czym charakteryzuje się dobra farba do sufitu?

Kupując farbę na sufity, musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim powinna ona charakteryzować się doskonałym kryciem. Nie ma tutaj miejsca na zacieki, niedociągnięcia czy przebijanie zabrudzeń. Wszystko to sprawia, że całość nie wygląda estetycznie. Ponadto farba na sufity musi być stosunkowo prosta do zaaplikowania. Mówimy tutaj o komforcie pracy, który warto sobie zapewnić, zwłaszcza w przypadku bardzo wysokich pomieszczeń. 

Gęsta farba zdecydowanie ułatwi zadanie. Ważne, aby była ona wydajna. Producenci zazwyczaj umieszczają na opakowaniach informację dotyczącą tego, do jakich powierzchni jest przeznaczony konkretny produkt. Dzięki temu o wiele łatwiej zakupić odpowiednią jego ilość.

Farba mineralna- czy warto się na nią zdecydować?

W ofercie sklepów budowlanych znajdziemy różne rodzaje farb do sufitów. Największą popularnością cieszą się farby lateksowe czy akrylowe, jednak coraz chętniej kupowanym produktem jest farba mineralna. Czy warto się na nią zdecydować? 

Właściwości farby mineralnej sprawiają, że doskonale sprawdza się ona w zarówno w suchych, jak i w mokrych pomieszczeniach. Nie zmienia bowiem właściwości retencyjnych podłoża, co sprawia, że w naturalny sposób przyjmuje oraz oddaje ono wilgoć. Zapobiega więc nadmiernemu gromadzeniu się jej w pomieszczeniu. Możemy stosować ją do pierwotnego, a także renowacyjnego malowania podłoża. Farba mineralna charakteryzuje się dużą wydajnością, gdyż za jej pomocą pomalujemy sufity w niemal każdym pomieszczeniu w domu czy w mieszkaniu. 

Możemy też posiłkować się farbą mineralną, jeśli planujemy malowanie sufitów pomieszczeń w przyziemiach budynku bądź w lokalach gospodarczych. Jej dużą zaletą jest fakt, iż świetnie radzi sobie z nierównościami. Dzięki temu całość zyskuje estetyczny wygląd.

Na co zwrócić uwagę, kupując konkretną farbę na sufity?

Przed zakupem konkretnego produktu, powinniśmy sprawdzić przede wszystkim:

  • stopień połysku,
  • klasę odporności na zmywanie,
  • wydajność,
  • dodatkowe efekty.

Zwróćmy uwagę na to, czy dana farba nadaje się do pomalowania wybranej przez nas powierzchni. Wiele osób kieruje się również ceną i rzeczywiście, ma ona duży wpływ na nasz ostateczny wybór, zwłaszcza jeśli do pomalowania mamy sporą powierzchnię. Pamiętajmy jednak, aby uwzględniać ją głównie w kontekście wydajności farby.

Często bowiem okazuje się, że nieco droższą farbą jesteśmy w stanie pomalować większą powierzchnię sufitu, przez co finalnie produkt ten okazuje się bardziej opłacalny, choć na pierwszy rzut oka jest zgoła inaczej.

Kupując farbę warto zaufać profesjonalistom, którzy znają się na jakości produktów, ich trwałości i wiedzą jak ocenić status ceny do jakości. Farby dekoracyjne jak i te uniwersalne mają różnorodne odcienie i różny skład, co skutkuje na efekcie końcowym malowania oraz długości utrzymania się produktu na ścianie czy suficie. Podstaw na najlepsze rozwiązania dla swojego domu!

Materiał został przygotowany we współpracy z https://otownetrze.pl/.

Redakcja OrientDeco