Modne podłogi drewniane – trendy we współczesnym designie pomieszczeń

Podłogi drewniane w tym roku uważane są za najmodniejsze. To jeden ze zdobywających na popularności trendów wnętrzarskich. Wiąże się m.in. z zastosowaniem naturalnych materiałów i zwrotem w kierunku przyrody. Wiele osób zwraca obecnie uwagę na takie kwestie jak zrównoważona produkcja i jej wpływ na środowisko.

Drewno – naturalny produkt w domu i mieszkaniu


Drewniana podłoga obecnie stanowi popularny zamiennik linoleum. W ostatnim czasie modne są podłogi z naturalnego korka, które wykazują dużą odporność na uszkodzenia i ucisk. Ma to znaczenie zwłaszcza w pomieszczeniach w których spędzamy dużo czasu, ustawiamy ciężkie meble itp.
W tym sezonie modne są również podłogi wykonywane z łodyg bambusa, które są uważane za estetyczne i naturalne. Łodygi bambusa rosną szybko i samoistnie odrastają, przez co ich wykorzystanie nie kłóci się z naturalnymi prawami przyrody i nie pozbawia jej cennych zasobów. Miłośnicy ekologicznych podłóg wybierają również materiał jakim jest stare, używane już wcześniej drewno, które jest poddawane recyklingowi. Zastosowanie ma m.in. więźba dachowa lub belki konstrukcyjne, które posiadają naturalne, nadszarpnięte upływem czasu uroki, charakterystyczne dla drewna. Zachowują unikalną kolorystykę i fakturę, co samo w sobie stanowi ciekawy design.

Najmodniejsze podłogi


W obecnych trendach wnętrzarskich prym wiodą podłogi, które rzucają się w oczy. Są to nietuzinkowe, efektywne podłogi z desek i klepek z widocznymi rysunkami słojów i sękami. Ich popularność ciągle wzrasta, także poprzez możliwość łączenia ich z innymi elementami wystroju wnętrz. W ten sposób zyskuje się harmonijną i dobrze skomponowaną przestrzeń.
Wiele osób decyduje się też na wąskie deski na podłodze o nierównej długości. Wygląda to nowocześnie i efektywnie. Kreatywność jest obecnie na czasie, dlatego odważne rozwiązania cieszą się popularnością. W minionych sezonach obserwowało się modę na parkiety układane w klasyczne wzory, w tym np. literę „V”. Obecnie coraz częściej klepki i deski układa się po przekątnej, co daje dobry efekt wizualny. Co ciekawe, coraz więcej osób decyduje się na odważne zastosowanie drewna także na… ścianie i dotyczy to desek i parkietów do montażu w pozycji wertykalnej. To nowość na rynku, która dopiero zdobywa sowich sympatyków.

Drewniane podłogi na nowo wracają do łask i coraz chętniej decydujemy się na nie w swoich domach. Ułatwione zadanie mają zwłaszcza posiadacze starszych domów i mieszkań, którzy często decydują się na usuniecie nowej warstwy parkietu, by odsłonić znajdujące się pod nimi deski – często zachowane w dobrym stanie i wymagające jedynie lekkiego odświeżenia.

Redakcja OrientDeco