Nowoczesny salon w stylu skandynawskim

Urządzenie własnego salonu wiąże się z podjęciem wielu decyzji, które będą rzutować na przyszłość. Wybór odpowiedniej podłogi będzie częściowo determinował wygląd całego wnętrza. Ściany mogą być jedynie tłem lub wręcz główną ozdobą pomieszczenia – wszystko zależy od gustu właściciela lub jego budżetu, jeśli planuje wynająć architekta wnętrz.

Podłogi i ściany


Wspomnianym we wstępie podłogom i ścianom warto poświęcić trochę więcej niż minimum uwagi. Jeżeli planujemy urządzić salon w stylu skandynawskim to warto, aby podłoga była drewniana – tylko co z kolorem? Doskonałym pomysłem będzie wykończenie drewna tak, aby jego struktura była widoczna gołym okiem. W dzisiejszych czasach na rynku dostępnych jest tak wiele preparatów wykańczających, że nietrudno będzie znaleźć coś odpowiedniego – chociażby pastę wybielającą drewno lub lakier z satynowym połyskiem.

Ściany w salonie w stylu skandynawskim powinny pozostać białe, gdyż to zwiększy wrażenie przestrzeni i pozostawi dowolność w wyborze mebli.

Kanapa


Drugą rzeczą, o której myśli się biorąc pod uwagę urządzanie salonu to komplet wypoczynkowy. Salon skandynawski obowiązkowo musi zawierać kanapę lub narożnik w kolorze szarym, na wysokich drewnianych nogach. Pokrycie kanapy powinno być typowe dla tego regionu – przeszyte guzikami na modłę stylu z XIX wieku. Drugim obowiązkowym meblem jest fotel uszak z podnóżkiem, najlepiej w identycznym kolorze co kanapa lub w kompletnie kontrastowym – na przykład intensywnym żółtym.

Dodatki


Jeżeli wybraliśmy już komplet wypoczynkowy warto zająć się dodatkami, które sprawią, że nasz salon stanie się jeszcze bardziej skandynawski. Nie będą nam potrzebne dywaniki, ale pledy i owszem. Grube, wełniane koce z luźnym splotem w kolorze szarym, kocyki w kratę i wielkie, szare poduszki to coś, co powinno się w takim salonie znaleźć.

Doskonałym pomysłem jest pozostawienie okien bez firan i zasłon, które mogłyby ograniczyć przestrzeń. Można zainwestować w rolety plisowane, które w razie potrzeby zacienią wnętrze, a w ciągu dnia pozostaną maksymalnie złożone pozwalając zalać salon promieniami słońca.

Kominek


Głównym punktem salonu powinien być kominek lub żeliwna, mocno zdobiona koza, która doskonale wpasuje się w meble typu skandynawskiego. Ciepło z kominka lub kozy w połączeniu z ciepłymi kocami, grzanym winem lub herbatą sprawią, że w salonie zapanuje prawdziwie sielska atmosfera, która pozwoli na pełny, drogocenny relaks.

Zapewnienia sobie odpowiedniego komfortu w domu to podstawa, ponieważ tylko tu można znaleźć prawdziwe chwile spokoju – chociażby na krótkie pół godziny w ciągu całego meczącego dnia.

Redakcja OrientDeco