Skandynawskie pomieszczenia na nowo modne!

Styl skandynawski na nowo staje się modny. Obecnie uważa się go na najbardziej popularny w Polsce. Cechuje go minimalizm, prostota formy i ciekawe dodatki w pomieszczeniach.

Skandynawskie pomieszczenia: biel, naturalne materiały i dużo światła…


Skandynawskie wnętrza są jasne i pełne światła. Często nie posiadają zasłon ani firanek, by było w nich jeszcze bardziej jasno.
Wiodącym kolorem jest biel, która jest obecna na ścianach, w barwach mebli i dodatków. Kojarzy się z czystością i sprawia, że pomieszczenia optycznie zyskują większe rozmiary.
W centrum skandynawskich domów znajduje się wygodna i funkcjonalna sofa – w sam raz dla domowników i gości. Cechuje ją prostota wykonania i brak ozdób. Czasami pojawiają się poduszki, choć nie jest to standardem. Zamiast sofy wiele osób decyduje się na narożnik, który pomieści więcej osób. To rozwiązanie polecane raczej właścicielom dużych przestrzeni.
W skandynawskich pomieszczeniach prym wiodą naturalne materiały, które przywodzą na myśl przyrodę. Głównie jest to drewno, np. w formie krzeseł drewnianych lub stołów i akcentów na ścianach. Pojawiają się też elementy lniane i bawełniane, a czasami wiklinowe. Nieodłączne są drewniane podłogi, które same w sobie są unikalną i ponadczasową dekoracją.

Styl skandynawski i misz-masz innych stylów


W obecnym designie wnętrz stosuje się rozwiązania stawiające na pomieszanie stylów. Łączy się to, co nowe ze starszym, jednolite materiały z wielobarwnymi i posiadającymi wiele wzorów. Nie ma normy, że meble powinny być dokładnie dobierane, ponieważ często np. jedno krzesło jest w innym kolorze. Dobrze wygląda też np. fotel rodem z czasów komunistycznych obok nowoczesnej szafy i stolika kawowego.

Surowość, surowość i jeszcze raz surowość…


Styl skandynawski i pomieszczenia zachowane w nim cechuje surowość w detalach. Jest ich niewiele i nie są mocno akcentowane. Ich zadaniem jest raczej dopełnienie wnętrza niż tworzenie samodzielnych dekoracji.
W zakresie dodatków stawia się na naturalne materiały. Modne są np. kolorowe poduszki na sofie lub narożniku, które ocieplają pomieszczenie. Ustawia się też świeczniki, butelki, kosze wiklinowe i inne, drobne ozdoby. Ich kolorystyka komponuje się z meblami i innymi akcesoriami. Czasami zdarzają się odważniejsze kolorystycznie dodatki, jak np. pufa w geometryczne wzory lub fotel w jaskrawym kolorze.
W skandynawskich pomieszczeniach ważne są obrazy i ramki na ścianach. Na ogół są białe z dodatkiem szarości, czerni itp. Polecane się zwłaszcza ramki drewniane, które pasują do całości aranżacji. Tworzy się z nich domowe galerie, układając i wieszając na ścianach w dużych ilościach.

Redakcja OrientDeco