Jak zaprojektować bardzo mały ogródek, aby zachwycał stylem, ale i nie wymagał dużego nakładu pracy?

Mały ogródek to radość dla jego posiadaczy, bo każdy skrawek zieleni jest ważny. Wiele osób doceniło to zwłaszcza w czasie pandemii, kiedy nie mogli wychodzić z domu, a jedynym miejscem, gdzie mogli przebywać na zewnątrz, nawet będąc na kwarantannie, był prywatny ogródek. Zatem nigdy nie wiadomo, kiedy doceni się go najmocniej. Będąc na etapie projektowania, warto zastanowić się na co zwrócić uwagę, by zachwycał stylem, a jednocześnie nie wymagał dużego nakładu pracy. 

Po pierwsze: postaw na niewielkie rośliny w doniczkach, które nie rosną zbyt szybko lub są karłowate 

W małym ogrodzie nie sprawdzą się duże solitery, zatem rozłożyste drzewa liściaste czy iglaste, takie jak klony, dęby, czy sosny japońskie. Trzeba raczej postawić na gatunki i odmiany karłowate, które dodatkowo można zasadzić w donicy. Dzięki temu podlewanie czy nawożenie jest ułatwione, a te gatunki, które tego wymagają na zimę można przenieść do domu bądź też okryć agrowłókniną w prosty sposób. Jeśli donice mają na stałe zagościć w ogrodzie, to oczywiście warto wybrać te ciężkie, betonowe, których nie przewróci silniejszy podmuch wiatru, co zaoszczędzi nam prac naprawczych. W przypadku donic lżejszych warto dodatkowo je obciążyć, aby takie sytuacje nie miały miejsca. Wśród roślin karłowatych można zdecydować się na odmiany jałowców, cyprysików, czy żywotników. Sprawdzą się także bukszpany, hibiskusy, a także róże pnące. Te ostatnie można oczywiście uprawiać przy pergoli. Oczywiście najmniej pracy będą wymagały iglaki karłowate.      

Po drugie: wybierz ławeczkę ogrodową lub huśtawkę bo miejsce do relaksu jest ważne 

Skoro już wiemy jakie rośliny możemy wybrać do małego ogrodu i do doniczek, to warto zastanowić się nad architekturą ogrodową. Miejsca jest mało, więc trzeba też dopasować ją do dostępnej przestrzeni. Może sprawdzić się ławeczka ogrodowa, na której można pokontemplować przyrodę. Do relaksu i chwil zadumy na świeżym powietrzu sprawdzi się także huśtawka ogrodowa. Można wybrać model z technorattanu, który będzie trwały i wytrzymały. Oczywiście sprawdzi się taki w kształcie kokonu. Można go wyposażyć w miękkie poduszki i będzie to idealne miejsce na popołudniową lekturę.    

Po trzecie: wybierz mieszankę traw ogrodowych, które są odporne na zachwaszczenie, a jednocześnie nie rosną szybko 

Mieszanki nasion traw ogrodowych są naprawdę zróżnicowane. Jednak są takie, które są bardziej odporne na zachwaszczenie, np. zarastanie mchem. Jedne rosną szybciej, a inne wolniej. Jeśli zależy Ci na niskim trawniku wyglądającym niczym zielony dywan po którym swobodnie mogą biegać dzieci, to na pewno sprawdzi się trawa sportowa. Jeśli chcesz trawnik utrzymywać na wysokości mniej więcej 5 cm, to wybierz uniwersalną mieszankę, której podstawą jest dobrze ukorzeniający się rajgras angielski, a w dalszej kolejności życica trwała i wiechlina łąkowa. Sprawdzi się także mieszanka w której są przynajmniej dwie odmiany rajgrasu angielskiego i kostrzewy czerwonej. Ta druga jest podstawą mieszanek traw ozdobnych. Zatem mamy tu kompromis między trawą rekreacyjną i ozdobną.      

Po czwarte: zadbaj o miejsce do przechowywania sprzętu ogrodowego i wybierz odpowiednie urządzenia  

Niewątpliwie rośliny wymagają regularnego podlewania, zwłaszcza te doniczkowe, a także przycinania, zarówno w celu formowania, jak i usuwania chorych i starych pędów. Trawnik należy kosić regularnie, zatem potrzebna jest wydajna kosiarka elektryczna. Dlaczego taki model? Na małym trawniku sprawdzi się doskonale, bo nie trzeba ciągnąć długiego przedłużacza. Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze? Na pewno ważny jest zakres regulacji wysokości koszenia, a także szerokość koszenia. Istotne znaczenie ma możliwość regulacji uchwytu, a także możliwość łatwego manewrowania. Dobrej jakości kosiarki elektryczne wyposażone są w ostre noże ze stali nierdzewnej, a ponadto pojemne i szczelne kosze na skoszoną trawę. Takie urządzenie powinno być stosunkowo lekkie, trzeba również znaleźć miejsce do jego przechowywania. Niewielki składzik może znaleźć się w ogrodzie. Znajdzie się w nim miejsce także na wąż ogrodowy.

Tak naprawdę ogród niezależnie od wielkości zawsze wymaga pewnego nakładu pracy. Niemniej jednak odpowiedni projekt i dobór urządzeń może sprawić, że będzie jej mniej i będzie trwała krócej, a mimo wszystko ogród będzie zachwycał.

Redakcja OrientDeco