Moda na powrót do przeszłości, czyli pokój vintage

W dzisiejszych czasach panuje moda na unikalność. Nie dotyczy to jednak wyłącznie stylu ubierania się. Obecnie także wnętrza przechodzą równie ważną metamorfozę. Chcemy, aby nasze pomieszczenie w całości oddawało nasz gust i zainteresowania. Wśród tej lawiny unikalnych i pięknych aranżacji, znajduje się specjalne miejsce na styl vintage. Jest on zjawiskowy, bogaty i wykonany z dbałością o szczegóły. Przyjrzyjmy się mu bliżej i dowiedzmy się, czym się charakteryzuje i czy warto urządzić pokój vintage.

Termin vintage – co on oznacza?

Słowo „vintage” pochodzi z języka francuskiego. Z początku oznaczało „winobranie”, ale z czasem przekształciło się na „wino z dobrego rocznika” i używano go, aby wskazać na wyjątkową jakość i wiek trunku. Później termin ten został rozszerzony na inne dziedziny, takie jak moda czy dekoracje wnętrz, aby opisać przedmioty lub style, które są związane z przeszłością i mają unikalny charakter.

Pokój vintage – czym charakteryzuje się ten styl?

Styl vintage charakteryzuje się przede wszystkim wykorzystaniem elementów i inspiracji z przeszłości, zwykle z lat 20., 30., 40. i 50. XX wieku. Jednak inspiracji z tych lat używają zazwyczaj koneserzy tego stylu. Jeśli chodzi o codzienny użytek, najczęściej można spotkać wystrój w stylu lat 70. lub 80. Charakterystyka tego stylu zależy od lat, jakimi się inspirujemy. 

Lata 20.

Przykładowo, w pokoju vintage z lat 20. możemy odnaleźć wyraźną inspirację art deco. Cechuje się on elegancją, luksusem i geometrycznymi wzorami. Często można się spotkać z bogactwem kolorów, jak złoto, srebro lub miedź, które dodają wnętrzu wyjątkowego blasku. Charakterystyczne dla tego stylu meble posiadają wyrafinowane kształty i bogate zdobienia. 

Lata 50. 

Natomiast w pokoju vintage z lat 50. często można się spotkać z jasnymi, pastelowymi kolorami, takich jak różowy, miętowy, żółty czy niebieski. Jako dodatek do tych kolorów często wykorzystuje się kontrastujące akcenty, np. czarne lub czerwone, które dodają energii i charakteru. Oczywiście mowa tutaj o stylu amerykańskim, który najbardziej znany jest z filmu „Grease”.

Lata 70. 

Styl vintage z lat 70. nawiązuje do klimatu okresu, który był pełen ekspresji, kolorów i swobody. W takim pokoju często można spotkać silne kontrasty kolorystyczne i wzory w złotej, brązowej lub pomarańczowej tonacji. Kluczowym elementem są także charakterystyczne wzory, takie jak geometryczne motywy, kwiatowe printy czy „psychodeliczne” desenie. Tapestry, czyli tkaniny ze wzorami na ścianie, także były popularnym elementem dekoracyjnym w tamtym okresie.

Lata 80. 

Styl vintage z lat 80. przenosi do pomieszczenia atmosferę popkultury, neony, geometryczne wzory i futurystyczne akcenty. Często jest połączeniem nowoczesności i kiczu. W pokoju z lat 80. często spotyka się jaskrawe kolory, jak na przykład neonowy róż, limonkowy żółty czy turkusowy, które nadają mm energetyczny i ekspresyjny charakter. Charakterystycznym elementem aranżacji z lat 80. jest również wykorzystanie geometrycznych wzorów i złotych lub srebrnych elementów dekoracyjnych. Warto wspomnieć, że opisywane tu style inspirowane są zachodnimi krajami.

Pokój vintage a pokój retro – jaka jest różnica?

Terminy vintage i retro bardzo często używane są zamiennie. Czy poprawnie? Otóż nie! Te słowa, chociaż na pierwszy rzut oka, wydają się synonimami, w rzeczywistości mają inne znaczenie. Termin vintage odnosi się do rzeczy, mebli, ubrań lub dekoracji, które są autentycznymi przedmiotami z przeszłości. Natomiast retro odnosi się do nowo stworzonych przedmiotów, które naśladują styl vintage. Można więc powiedzieć, że retro to tworzenie czegoś nowego w stylu lub duchu minionych lat. 

Czy warto urządzać pokój vintage?

Styl vintage w pokoju może się wiązać z naprawdę potężnymi wydatkami. Jeśli jesteś miłośnikiem, który wie, że może sobie na to pozwolić – pokój vintage będzie z pewnością zjawiskowy i na pewno oczaruje Twoich gości. Natomiast w przeciwnym razie, radzimy zastanowić się nad stylem retro. Meble w stylu retro są o wiele tańsze niż te vintage, ale wyglądają prawie tak samo zjawiskowo. Chociaż brakuje im tego wyjątkowego „ducha czasu”, to nadrabiają swoim pięknym wyglądem i dopasowaniem. Jeśli więc chcesz posiadać pokój vintage, warto rozważyć jego alternatywę – równie piękny (i tańszy) pokój retro.

Jeśli interesuje Cię ta tematyka, warto odwiedzić stronę http://meble-krakow.biz/czy-warto-kupowac-meble-vintage/ i dowiedzieć się więcej na temat aranżacji pokoju vintage.

Redakcja OrientDeco