Drewno hebanowe najcenniejsze

W środowisku istnieje wiele rodzajów drzew, które stanowią budulec na domy, podłogi, rzeźby, instrumenty muzyczne, czy meble. Jedne z nich, jak na przykład dąb są bardzo mocne i cenione. Inne rodzaje drzew posiadają podobnie cenne właściwości. Są też i takie drzewa, które są mniej cenne.

Lecz nie dotyczy to hebanu

Bo najcenniejsze właściwości posiada drewno hebanowe. Heban jest drzewem rosnącym w strefie międzyzwrotnikowej i podzwrotnikowej. Heban, to niezwykle twarde drzewo, które trudno pociąć na łupki. Jest też drewnem ciężkim. Zazwyczaj posiada ciemny kolor, lecz może mieć także czarny kolor. Drzewo to o kolorze czarnym jest najcenniejsze. Drewno takie dostarczane jest przez gatunki drzew z rodzaju Diospyros ebenum. Lecz czasem mówi się również o hebanie zielonym. Często przy nazwie określa się również pochodzenie i mówi się na przykład o hebanie Madagaskar, czy hebanie Bombaj. Heban, to drogi rodzaj drewna używany na przykład do wyrobu instrumentów muzycznych, mebli artystycznych, czy rzeźb. Jak było już wspomniane drewno hebanowe jest bardzo cenne i dlatego często wykonuje się imitację hebanu. Otrzymuje się ją poprzez nasycenie odpowiednimi barwnikami drewna pochodzącego z innych drzew. Jak na przykład drewna z dębu, grabu, czy gruszy. Polskim hebanem nazywa się czasem czarny dąb, bo posiada szczególnie ciemny kolor. Hebanowym drzewem jest nazywana także hurma hebanowa rosnącą dziko na Sri Lance i w Indiach.

Cenne drewno

Huna hebanowa jest gatunkiem drzew z rodziny hebankowatych. Prawdziwe ciemne hebanowe drewno jest tak cenne, bo trudno je znaleźć. Ciekawostką dla niektórych osób może być to, że w Polsce również rośnie heban, jednak na małą skalę. I drewno pochodzące z naszego kraju jest tańsze niż to z importu. Natomiast afrykański heban jest podziwiany od wieków. Gdyż posiada naturalny ciemny kolor i cenne właściwości. Takie drewno jest poszukiwane, gdyż najlepiej nadaje się do różnego rzemiosła. Drzewo hurmy hebanowej jest jednym z rodzajów hebanu. Może osiągnąć wzrost do 25 metrów. A jego średnica do 60 centymetrów. Twardziel drzewa jest czarna. Czasem posiada szare lub ciemnobrązowe smugi. Słoje w drzewie są słabo widoczne, lecz drewno jest błyszczące. Jest to budulec bardzo twardy, jak i odporny na owady i butwienie. Najwyższa cenę przyjdzie zapłacić za czarne i egzotyczne drewno hebanowe. Gdyż jest to drewno ekskluzywne. Najważniejszymi zaletami tego rodzaju drewna są parametry fizyczne. Czyli to, że jest to gatunek twardy i tym samym bardzo wytrzymały. Drewno hebanowe jest trwalsze od wszystkich znanych gatunków z wyłączeniem gwajaku.

Redakcja OrientDeco