Ziemia ogrodowa – kiedy warto zdecydować się na jej zakup?

Nie zawsze ziemia naturalnie występująca w ogrodzie nadaje się do zasadzenia w niej roślin. Zobacz, kiedy warto kupić i jak wybrać ziemię ogrodową!

Ziemia może mieć zróżnicowane właściwości, na przykład może być ona bardziej piaszczysta albo gliniasta, zasadowa albo kwasowa. Te właściwości ziemi wpływają na jej zastosowanie, a dokładnie na to, czy można zasadzić w niej określone rośliny. Właśnie dlatego tam, gdzie ziemia nie jest sprzyjająca, stosowana jest ziemia ogrodowa o odpowiednim składzie.

Kiedy warto zdecydować się na zakup ziemi ogrodowej?

Obecnie ziemia ogrodowa jest dostępna w wielu różnych wariantach, dlatego też można łatwo dobrać ją do konkretnego przeznaczenia. W jakich sytuacjach warto zdecydować się na zakup ziemi do ogrodu?

Przede wszystkim ziemia ogrodowa będzie sprawdzała się wtedy, gdy ziemia w ogrodzie nie pozwala na posadzenie w nim roślin. Głównym problemem są tutaj gleby piaszczyste, które również są suche, a także gleby mocno gliniaste, nieprzepuszczające wody.

Oczywiście, na takich glebach można posadzić rośliny, którym odpowiadają konkretne warunki, jednak wtedy, gdy chce się wybrać inne kwiaty, krzewy czy drzewa, warto zdecydować się na poprawę właściwości gleby przez zastosowanie ziemi ogrodowej.

Również ziemia ogrodowa stosowana jest wtedy, gdy w ogrodzie przygotowuje się różnego rodzaj rabaty, skrzynki czy donice na rośliny. Dzięki temu można zadbać o odpowiednią ilość oraz właściwości gruntu przed wysianiem nasion czy posadzeniem sadzonek.

Ziemia ogrodowa – gdzie można ją zakupić?

Aktualnie ziemia ogrodowa jest oferowana w wielu różnych sklepach i centrach handlowych. 

Najszerszy wybór ziemi można znaleźć w sklepach ogrodniczych, na przykład w sklepie https://niemczewscy.pl. Prowadzi on sprzedaż wysokiej jakości gleby od wielu producentów, dzięki czemu można dobrać wtedy odpowiedni produkt.

Sprzedaż ziemi prowadzona jest w workach o różnych pojemnościach, ale wtedy, gdy potrzebna jest większa ilość tego materiału, można również zakupić go luzem wraz z dowozem pod wskazany adres.

Rodzaje ziemi ogrodowej

Aby dobrać odpowiednią ziemię ogrodową, należy przede wszystkim uwzględnić cel jej zastosowania.

Najczęściej kupowana jest uniwersalna ziemia ogrodowa. Jest to ziemia o bardzo dobrych parametrach oraz o bardzo szerokim zastosowaniu, dlatego też może być ona użyta w praktycznie każdym ogrodzie.

Można też zdecydować się na zakup ziemi ogrodowej o konkretnych właściwościach, które powodują, że pasuje ona do określonych grup czy gatunków roślin. W sprzedaży znajduje się między innymi ziemia ogrodowa do warzyw, do krzewów iglastych, róż, hortensji, aby wspomnieć tylko o paru dostępnych propozycja.

Taka ziemia przeznaczona dla konkretnych gatunków i grup roślin zawiera w składzie związki, które są im najbardziej potrzebne. Dzięki temu może ona zapewnić jeszcze lepsze efekty wzrostu roślin niż w przypadku ziemi uniwersalnej.

Więcej informacji dotyczących dostępnych wariantów ziemi ogrodowej można znaleźć w internecie na stronach producentów tego typu materiałów oraz w sklepach działających online.

Redakcja OrientDeco