Uchwyty do szafek kuchennych – rodzaje

Pomimo tego, iż mogłoby się wydawać, że uchwyty do szafek kuchennych to najmniej istotny element mebla prawda jest zupełnie inna. To właśnie one nadają charakteru szafkom i wpływają na to jak się prezentują. Ponadto, poza kwestiami estetycznymi mają one duży wpływ na funkcjonalność kuchni. W związku z powyższym warto dokładnie przeanalizować, jaki rodzaj uchwytów najlepiej sprawdzi się w naszej kuchni. Poniżej przedstawiamy kilka rodzajów uchwytów do szafek kuchennych.

Uchwyty tradycyjne

W związku z tym jak wiele istnieje na rynku wzorów tradycyjnych uchwytów, pasują one praktycznie do każdego rodzaju mebli kuchennych. Ten rodzaj uchwytów może zostać przez nas wymieniony w każdej chwili pod warunkiem oczywiście, że kolejne które wybierzemy, będą miały taki sam rozstaw nawierceń. W przypadku tego rodzaju uchwytów, są one montowane przy użyciu dwóch wkrętów w związku z czym z czasem mogą się poluźnić, a co za tym idzie koniecznym będzie ich dokręcenie.

Uchwyty relingowe

Ten typ uchwytów stanowi alternatywę dla uchwytów klasycznych. Idealnie sprawdzą się one zarówno w kuchniach zaaranżowanych w stylu klasycznym jak i nowoczesnym. Ich kształt może być bardzo zróżnicowany jak np. uchwyty kanciaste, proste, okrągłe, grube lub cienkie. Mogą występować w formie długich uchwytów, które rozciągają się na długość całej szafki lub szuflady lub prezentować się w standardowym wymiarze. Jeżeli mowa o ich montażu, to mogą być przymocowane zarówno poziomo, jak i pionowo.

Uchwyty w postaci gałek

Ten rodzaj uchwytów z reguły występuje w niewielkich rozmiarach i prezentuje styl retro. Swoje zastosowanie znajdują przeważnie w kuchniach zaaranżowanych w stylu klasycznym. Najlepiej prezentują się w wąskich szufladach, natomiast w przypadku szerokich szuflad nie wyglądają zbyt dobrze.

Uchwyty frezowane

Rewelacyjną alternatywą dla klasycznych, wystających uchwytów są uchwyty frezowane, które umieszcza się w głębi lub na obrzeżach frontów meblowych. Są one niezwykle wygodne i funkcjonalne. Zapewniają bezpieczeństwo, ponieważ nie można się w nie uderzyć. Jak się okazuje wyżej wspomniane mają pewne minusy, a chodzi głównie o zbieranie się w ich zakamarkach kurzu, a także odpryskiwanie lakieru ze względu na uderzanie w nie paznokciami podczas otwierania.

Uchwyty wpuszczane

Ten rodzaj uchwytów zyskuje coraz bardziej na popularności. Stanowią świetną alternatywę dla klasycznych uchwytów co sprawdza się przede wszystkim w nowoczesnych kuchniach. Mogą być one zarówno długie, jak i klasyczne o standardowych wymiarach, które raczej nie rzucają się zbytnio w oczy. Ten typ uchwytów jest wpuszczany we fronty.

Redakcja OrientDeco