Różne rodzaje doniczek dekoracyjnych i ozdobnych

Doniczki to niezbędne elementy do ogrodu, na taras, a nawet na balkon. Przydają się zarówno na zewnątrz, jak i do domu. Mogą przyjmować różne formy, a także służyć do różnych roślin, między innymi ziół, kwiatów, a nawet drzewek! Przy ich wyborze warto kierować się stylem wnętrza lub ogrodu, a także kwestiami praktycznymi. Wyjaśniamy, jakie doniczki ozdobne i dekoracyjne są dostępne na rynku i jak dopasować odpowiednie! 

Jakie donice wybrać?

Doskonałym pomysłem na ozdoby i dodatki w domowej, jak i ogrodowej przestrzeni są doniczki dekoracyjne. Odpowiednio dobrane mogą dopełniać stylowo wnętrze, a zarazem być elementem funkcjonalnym. Wybór donic jest tak naprawdę ogromny. Różnią się one kształtem, kolorem, a przede wszystkim materiałem wykonania. Nie wszystkie sprawdzą się w każdym wnętrzu. Jedne lepiej dopasować do ogrodu, inne na balkon, a jeszcze kolejne do domu. Podstawą jest jednak to, by doniczka ozdobna była elementem spójnym w każdej aranżacji. Poniżej wymieniamy różne propozycje tych akcesoriów.

Donice ozdobne plastikowe

Plastik nie jest taki zły, jak go malują, szczególnie może być wykorzystywany wielorazowo. Doniczki do domu, jak i na balkon to często produkty, które zostały wykonane właśnie z tworzywa sztucznego. Szczególną ich zaletą jest niska cena, a także naprawdę szeroki wybór w zakresie kolorów czy kształtów. Doniczki ozdobne z plastiku mogą nawet imitować naturalny kamień, a także drewno. Gwarancją ładnego wyglądu takich dekoracji jest jakość wykonania, plastik powinien być odpowiednio zabezpieczony, by za szybko nie wyblakł, a także by zachował stabilność na wietrze. Spory wybór odpowiednich rozwiązań znajdziesz na stronie marki Ihaa

Donice dekoracyjne drewniane

Doniczki ozdobne mogą być również wykonane z drewna. Ich największą zaletą jest to, że pozwalają ziemi oddychać, co szczególnie sprzyja rozwojowi roślin. Wymagają jednak częstych konserwacji, a w konsekwencji i tak nie mogą służyć na bardzo długo. Negatywnie działa na nie wilgoć oraz ostre słońce. W konsekwencji mogą przeciekać. Najlepiej zatem wykorzystać donice dekoracyjne drewniane w ogrodzie. Świetnie się w nim komponują, a także są stabilne. 

Doniczki ceramiczne

Ceramika to bardzo popularny materiał, który sprawdza się w ogrodzie, na tarasie, balkonie, jak i w domu. Doniczki ozdobne tego typu są szczególnie estetyczne, a także odporne na mroźne powietrze. Mogą chronić korzeń rośliny przed zimnem. Jednak ich wadą jest często ciężka konstrukcja, która sprawia, że ciężko je przemieszczać. Zapewnia jednak stabilność kwiatom, gdyż trudno ją przewrócić. 

Szukasz odpowiednich akcesoriów dla siebie? Atrakcyjne doniczki w sklepie ihaa sprawią, że dopasujesz stylowe modele pod siebie – marka gwarantuje szeroki wybór oraz wysoką jakość. 

Donice ozdobne betonowe

Donica dekoracyjna wykonana z betonu jest równie masywna co donica ceramiczna. Sprawdza się, jeśli chcesz zapewnić odpowiedni rozwój naprawdę sporym roślinom, które rzadko się przesadza. Tworzywo to sprawia, że zieleń jest odporna na wilgoć, działanie zmiennych czynników atmosferycznych. Nie nadaje się jednak na balkon ani do mieszkania. 

Materiał zewnętrzny

Redakcja OrientDeco