Meble laminowane czy lakierowane – jak rozwiązać dylemat?

Meble lakierowane i laminowane to kość niezgody pomiędzy inwestorami i osobami specjalizującymi się w aranżacji wnętrz. Faktem jest, że laminat nie prezentuje się tak dobrze, jak powierzchnia lakierowana, ale za to jest od niej trwalszy i z łatwością wytrzymuje „trudy”codziennej eksploatacji.

Laminaty i ich przewaga nad lakierem

Meble z drewna laminowanego są odporne na działanie pary wodnej i dużych różnic temperatur. Świetnie sprawdzają się w kuchni, gdyż łatwo utrzymać je w czystości. Meble laminowane są też polecane rodzinom z małymi dziećmi, gdyż doskonale znoszą silne oddziaływania mechaniczne. Warto też dodać, że nie tracą one swoich pierwotnych walorów dekoracyjnych. Ich kolor jest trwały i niezmienny nawet w przypadku bardzo silnej ekspozycji na działanie promieniowania UV. To samo dotyczy zresztą środków czyszczących.

Meble lakierowane — co warto wiedzieć przed zakupem?

Nie jest tajemnicą, że w odpowiednio oświetlonym wnętrzu meble lakierowane prezentują się idealnie. Niestety, w tym właśnie tkwi ich słabość. Meble pokryte warstwą lakieru łatwo ulegają zabrudzeniu. Wystarczy chwila, by na ich powierzchni od razu pojawiły się charakterystyczne plamy po odciskach palców. Co gorsza, są one bardzo dobrze widoczne i to zwłaszcza wtedy, gdy światło pada na nie od góry. Lakier naniesiony na powierzchnię mebli łatwo zadrapać, a nawet zniszczyć. Nie jest to polecane rozwiązanie w przypadku rodzin z małymi dziećmi. Z kolei regenerowanie lakierowanej powierzchni jest procesem dość czasochłonnym i nie da się ukryć — kosztownym.

Drewno laminowane, czy lakierowane — co wybrać?

Podjęcie decyzji co do wyboru między meblami laminowanymi i lakierowanymi może być dla niektórych bardzo trudne. Dlatego przed zakupem warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  1. Czy meble nie będą narażone na oddziaływanie ze strony dzieci, chemii, gorąca, pary wodnej?
  2. Gdzie meble będą ulokowane? Czy będzie to idealnie czysty salon, czy też często zawilgocona i zaparowana kuchnia?
  3. Czy mamy wystarczająco dużo czasu, by utrzymać meble lakierowane w czystości? I czy chcemy inwestować środki w ich regenerację?
  4. Czy chcemy, aby nasze meble były nie tylko piękne, ale też funkcjonalne?

Przed zakupem mebli warto też zapoznać się z artykułem dostępnym pod tym adresem. Dzięki temu podjęcie decyzji co do wyboru odpowiedniego rozwiązania powinno być znacznie łatwiejsze.

I jeszcze jedno: pod względem aranżacyjnym meble laminowane są tak samo różnorodne, jak rozwiązania lakierowane. Dlatego dobranie ich do konkretnej aranżacji wnętrza nie powinno być problemem.

Redakcja OrientDeco