Jak wybrać dobre oświetlenie do danego pomieszczenia?

Dobre oświetlenie w pomieszczeniu to absolutna podstawa do tego, aby osoby w nim przebywające mogły prawidłowo funkcjonować. W związku z tym, jak różnorodne funkcje pełnią poszczególne pomieszczenia taki też rodzaj oświetlenia powinien się w nich znaleźć. Jak zatem prawidłowo dobrać oświetlenie aby móc poczuć się pełni komfortowo?

Jakie wybrać światło do salonu?

Salon to pokój, w którym statystycznie spędzamy najwięcej czasu. To tutaj odpoczywamy, spędzamy czas z zaproszonymi gośćmi. W związku z tym powinniśmy zadbać o to, aby znalazło się w nim kilka różnych źródeł światła. Dzięki temu będziemy mogli dopasować je do zaistniałych okoliczności.

Jak wybrać światło do kuchni?

W związku z tym, że w kuchni najwięcej czasu spędzamy przy blacie kuchennym lub przy stole, niezwykle ważnym jest aby to właśnie te miejsca były najlepiej oświetlone. W przypadku blatów świetnie sprawdzą się halogeny zamontowane pod zwisającymi szafkami, natomiast jeśli chodzi o stół, to z powodzeniem może zawisnąć nad nim niewielka lampa.

Jakie wybrać światło do sypialni?

Światło w sypialni powinno być delikatne i sprzyjać relaksowi oraz wypoczynkowi. W związku z tym warto zadbać o różnorodne rodzaje światła, które będziemy włączać adekwatnie do wykonywanej przez nas czynności.

Jakie wybrać światło do dziecięcego pokoju?

W tym wypadku, podobnie jak w sypialni, warto zadbać o kilka źródeł światła. Dzieci w swoich pokojach bawią się, odrabiają lekcję oraz śpią. W związku z tym wskazanym by było zapewnić im różnorodne rodzaje światła na każdą z powyższych czynności. Jeśli mowa o śnie, to dobrym pomysłem będzie zadbanie o lampkę nocną, którą w każdej chwili będzie mogło samodzielnie włączyć. Jeżeli nasz podopieczny jest noworodkiem wówczas warto powiesić nad łóżeczkiem lampkę, która będzie delikatnie świecić przez całą noc.

Jakie wybrać światło do łazienki?

W łazience warto zadbać o kilka rodzajów światła. Np. jeżeli będziemy chcieli wziąć długą, relaksującą kąpiel, to idealnym rozwiązaniem będzie zaprowadzenie tzw. półmroku, który pozwoli nam wypocząć. Jeżeli natomiast będziemy robić makijaż czy wstawiać pranie, to w tej sytuacji przyda się mocniejsze oświetlenie.

Jakie wybrać światło na korytarz?

Jeżeli mowa o korytarzu, to warto zadbać o to, aby znajdowało się na nim oświetlenie z czujkami ruchu. Zagwarantuje nam to zapalanie się światła każdorazowo, kiedy będziemy wchodzić do domu lub z niego wychodzić. Z reguły w korytarzu powieszone jest lustro, w związku z czym również warto by było je podświetlić na wypadek, gdybyśmy chcieli się w nim przejrzeć przed wyjściem z domu.

Jak sami widzimy w zależności od tego, jakie funkcje w naszym domu pełni dane pomieszczenie, taki rodzaj oświetlenia powinniśmy w nim zastosować.

Redakcja OrientDeco