Jak urządzić recepcję w hotelu?

Recepcja jest bardzo ważnym miejscem w każdym hotelu. W jaki sposób powinna być ona urządzona? Jakie meble przeznaczone są do zastosowania w recepcji hotelu? Gdzie można je zamówić?

Jak powinna wyglądać hotelowa recepcja?

Dobra recepcja w hotelu powinna zatrudniać przyjaznych, kompetentnych pracowników, którzy mogą pomóc gościom w zameldowaniu i wymeldowaniu, udzielić informacji o obiekcie i okolicy oraz zająć się wszelkimi innymi prośbami lub problemami gości. W wielu hotelach w recepcji można skorzystać też z pomocy konsjerża lub gońca hotelowego w razie potrzeby.

Recepcja hotelowa jako przestrzeń powinna mieć przyjazny i profesjonalny wygląd. Obszar ten powinien być czysty, dobrze oświetlony i urządzony w sposób odzwierciedlający ogólną estetykę hotelu. Dodatkowo powinien również mieć wygodne siedzenia dla gości, aby mogli na nich odpocząć lub zaczekać, na przykład po wymeldowaniu się z hotelu. W recepcji powinny znajdować się udogodnienia, takie jak broszury i mapy okolicy, komputer do użytku gości. 

Urządzenie odpowiedniej recepcji hotelowej ma wobec tego bardzo duże znaczenie, ponieważ to właśnie jest ta przestrzeń, gdzie goście najczęściej po raz pierwszy stykają się z hotelem. Właśnie dlatego powinna ona wywierać na nich jak najlepsze wrażenie.

Jakie wyposażenie powinno znaleźć się w recepcji w hotelu?

Recepcja hotelowa zazwyczaj wymaga następujących rodzajów mebli:

  • Lada recepcyjna – jest to główny punkt interakcji między gośćmi a personelem hotelu. Powinna być wystarczająco duża, aby pomieścić jednocześnie wielu gości, i powinna być dobrze zorganizowana, czyli wyposażona w niezbędne sprzęty, na przykład w komputer, telefon i inny niezbędny sprzęt.
  • Meble do przechowywania – za plecami recepcjonisty często umieszczane są meble do przechowywania. Mogą mieć one formę witryny, regału, niskiej szafki.
  • Miejsca siedzące – recepcja powinna mieć wygodne siedzenia, aby goście mogli z nich skorzystać, kiedy muszą zaczekać na zameldowanie lub po wymeldowaniu, gdy ma przyjechać po nich autokar albo taksówka. Mogą to być krzesła, kanapy i ławki.
  • Stoliki – małe stoliki mogą służyć do przechowywania broszur, map i innych materiałów informacyjnych dla gości. Duże z kolei można zastosować przy miejscach siedzących.
  • Oświetlenie – dobre oświetlenie w recepcji jest ważne, aby stworzyć przyjazną atmosferę w tej przestrzeni. Połączenie oświetlenia górnego i akcentującego może być wykorzystane do stworzenia atrakcyjnie i funkcjonalnie oświetlonej recepcji.
  • Elementy dekoracyjne – recepcja powinna być urządzona w sposób odzwierciedlający ogólną estetykę hotelu. Mogą być dzieła sztuki, rośliny i inne elementy dekoracyjne.

Warto zauważyć, że rodzaj mebli może się również różnić w zależności od stylu, budżetu i przestrzeni hotelu. Należy również pamiętać, że meble powinny być czyste, wygodne i łatwe w utrzymaniu.

Gdzie zamówić meble do recepcji hotelowej?

Obecnie meble do recepcji można zamówić w szerokiej gamie wariantów w wielu firmach, które zajmują się ich produkcją.

Umeblowanie do recepcji może być zakupione jako gotowe. To wygodna i tania opcja, chociaż musimy pamiętać o tym, że meble nie będą wtedy zawsze w pełni dopasowane do konkretnej przestrzeni.

Druga propozycja to meble wykonane na zamówienie, na przykład przez firmę stolbar.net.pl, która zajmuje się produkcją wysokiej jakości mebli na wymiar dla różnych klientów, w tym również dla przedsiębiorstw działających w branży hotelarskiej. W tym przypadku meble do recepcji mogą być w pełni dopasowane do konkretnego miejsca i estetyki hotelu.

Redakcja OrientDeco