Czym jest hydroizolacja i kiedy trzeba ją wykonać.

Hydroizolacje to powłoki ochronne, które zabezpieczają powierzchnię przed negatywnymi skutkami działania wody. Mogą być wykonane ze sztucznych materiałów lub substancji chemicznych, które tworzą film ochronny w miejscu, w którym zostały rozprowadzone.

Jak dobrać właściwy materiał do hydroizolacji?

Hydroizolacje różnią się pomiędzy sobą właściwościami fizycznymi. Niektóre gwarantują odporność tylko na wilgoć, inne mogą być stosowane w miejscu, w którym występują skrajne temperatury. Rodzaj materiału do hydroizolacji należy dobrać, biorąc pod uwagę:

  • w jakim stopniu chroniona powierzchnia narażona jest na występowanie wilgoci w ogóle

  • czy hydroizolacje stosowane będą na zewnątrz, czy wewnątrz budynku

  • który materiał do hydroizolacji będzie mieć najlepszą przyczepność w danym miejscu i jak łatwo będzie go na zadanej powierzchni ułożyć/rozprowadzić

W jakich miejscach stosuje się hydroizolacje?

Zabezpieczenia przed wodą i wilgocią wymagają te elementy budynku, które mają bezpośrednią styczność z gruntem, więc ściany i podłoga w piwnicy. Hydroizolacje kładzie się też na elementy architektoniczne, które wystają poza właściwą bryłę budynku, czyli balkony i tarasy. Chroni się je szczególnie wtedy, gdy nie są zadaszone.

Poza tym uszczelnienia na wypadek wilgoci wymagają też łazienki, kuchnie i pomieszczenia gastronomiczne, w których używa się sporo wody.

Hydroizolacja piwnicy

Piwnice wymagają zabezpieczenia przed wilgocią nawet wtedy, gdy powstały z betonu, który ma wysoką szczelność. Najpopularniejszym materiałem do wykonywania hydroizolacji zarówno ścian, jak i podłogi jest papa bitumiczna termozgrzewalna. Podłogę przed położeniem posadzki można również zaizolować masą bitumiczną.

Hydroizolacja balkonu i tarasu

Zabezpieczenie przed wilgocią balkonów i tarasów jest znacznie prostsze. Wystarczy bowiem rozprowadzić na ich powierzchni folię w płynie. W przypadku, gdy na ich powierzchni znajdować będą się deski, warto wybrać hydroizolację dedykowaną do tego materiału, np. wzbogaconą o polimery albo membranę PCV.

Hydroizolacja wewnątrz budynku

Odpowiednie zabezpieczenie przed wilgocią takich pomieszczeń jak kuchnia, czy łazienka zagwarantuje, że nie pojawi się w nich nieestetyczny i groźny dla zdrowia grzyb. Hydroizolację kładzie się przed położeniem płytek, czy innego materiału. Świetnie sprawdzają się do niej folia w płynie lub zaprawa uszczelniająca.

Brak hydroizolacji może mieć fatalne skutki. Woda może powodować korozję materiałów budowlanych, a więc zmniejszać ich wytrzymałość oraz zawilgocenie budynku. To z kolei stworzy korzystne warunki dla rozwoju pleśni i grzybów. Wilgoć sprawi również, że zmaleją właściwości termoizolacyjne ścian i podłóg.

Materiał zewnętrzy

Redakcja OrientDeco