Budowa domu bez pozwolenia — ile to kosztuje?

Domy bez pozwolenia na budowę były długo wyczekiwaną zmianą w polskim prawodawstwie. Gdy już istnieje możliwość budowy takiego budynku, pojawiają się pytania o koszt takiej inwestycji. Poniżej pokażemy, ile kosztuje budowa domu bez pozwolenia na budowę.

Budowa domu bez pozwolenia — kosztorys

Poniżej skupimy się na symulacji przedstawiającej koszt budowy domu w województwie śląskim. Załóżmy, że chcemy postawić budynek w Będzinie — w ponad 50-tysięcznym mieście powiatowym. 

Przyjmijmy, że nasza działka jest gotowa do budowy. Nie musimy wywozić żadnych śmieci, ani gruzu. Gdyby to było potrzebne, jeśli chodzi o wywóz gruzu Będzin jest miastem, w którym łatwo znajdziemy firmę świadczącą tego typu usługi. 

Wróćmy do naszej kalkulacji.

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, ile kosztuje budowa domu bez pozwolenia do 70 m², trzeba zastanowić się nad specyfiką naszego budynku. Przyjmijmy następujące założenia:

  • Nasz dom będzie domem modułowym (w uproszczeniu: są to domy składane z gotowych elementów);

  • Korzystamy z gotowego projektu;

  • Dom posiada dwie kondygnacje (warunek konieczny, by móc budować bez pozwolenia);

Doprowadzenie inwestycji zgodnej z powyższymi kryteriami będzie się wiązać z kosztem ok. 150 000 zł. Do tego oczywiście trzeba doliczyć koszty związane z pracami wykończeniowymi. Tutaj należałoby się liczyć z dodatkową kwotą o wartości kolejnych 150 000 zł.

Biorąc pod uwagę powyższe, koszt budowy domu bez pozwolenia sprawia, że inwestycje te są atrakcyjną alternatywą dla zakupu mieszkania. Te drugie wiążą się ze znacznie większymi kosztami. Oczywiście w przypadku ceny domu bez pozwolenia na budowę trzeba doliczyć koszt związany z kupnem działki — jeśli takowej nie mamy.

Czym są domy do 70 m²?

Od początku 2022 roku wystarczy posiadanie własnej działki, aby zacząć spełniać marzenie o swoim własnym domu. Przepisy przewidują jeden warunek. Całkowita powierzchnia nieruchomości nie może przekraczać 70 m².

W ustawie pojawia się zapis, który mówi o tym, że tego typu budynek musi powstawać z myślą o zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych jego właściciela. Chociaż wiadomo, że większość osób budując dom, myśli o spokojnej przestrzeni do życia dla siebie. 

Ile kosztuje dom bez pozwolenia na budowę? [Omówienie]

Tak jak już zaznaczyliśmy — powyższy cennik dotyczy kosztu domu bez pozwolenia w najbardziej budżetowym wariancie, jakim są domy modułowe. Do niedawna technologia ta była kojarzona z domkami letniskowymi, ale dziś wiemy, że te budowle świetnie sprawdzają się jako przestrzeń do całorocznego mieszkania.

Jeśli zdecydujemy się na dom bez pozwolenia na budowę murowany, wtedy koszt inwestycji na pewno będzie wyższy — być może nawet o 30%. 

Podsumowując, mając na uwadzę nowe prawo, budowę domu bez pozwolenia powinna rozważyć każda osoba, która chce zakupić własną nieruchomość. W końcu cennik tego przedsięwzięcia jest bardzo kuszącym argumentem. 

Redakcja OrientDeco