Bramy garażowe — rodzaje

Bramy garażowe to nieodłączny element w domach jednorodzinnych. Co ciekawe, rynek pod tym względem jest naprawdę rozbudowany. Jakie są rodzaje bram garażowych? W naszym tekście przyjrzymy się kilku popularnym rodzajom bram garażowych oraz tym, co je odróżnia od pozostałych.

Bramy segmentowe

Jeśli chodzi o bramy segmentowe, można o nich powiedzieć jedno: są to bezdyskusyjnie jedne z najbardziej rozpowszechnionych rodzajów bram garażowych. Składają się one z połączonych ze sobą horyzontalnych części (segmentów – stąd właśnie pochodzi ich nazwa), które podczas otwierania unoszą się w górę i przesuwają wzdłuż sufitu garażu. Taki mechanizm pozwala nam zaoszczędzić miejsce wewnątrz garażu oraz na zewnątrz. Takie rozwiązanie sprawdzi się w szczególności w przypadku mniejszych garażów.

Bramy uchylne

Bramy uchylne otwierają się poprzez unoszenie konstrukcji w górę, następnie zaś – przesuwanie jej wzdłuż sufitu garażu. Cieszą się one sporą popularnością z kilku przyczyn, w tym m.in. z powodu prostoty konstrukcji oraz montażu. Z drugiej jednak strony wymagają one dostatecznej przestrzeni przed garażem, jeśli chcesz, by mogły się one otworzyć w pełnym zakresie. To jeszcze nie wszystko, ponieważ zazwyczaj charakteryzują się one gorszą izolacyjnością termiczną w porównaniu z bramami segmentowymi.

Bramy rolowane

Bramy rolowane to nowoczesne rozwiązanie, które również zyskuje coraz większą popularność. Bramy te są złożone z aluminiowych lameli, które zwijają się w metalową skrzyneczkę umieszczoną nad otworem garażowym. Bramy rolowane cieszą się sporym zainteresowaniem m.in. z uwagi na oszczędność miejsca. Mają one również dobrą izolacyjność termiczną.

Bramy wahadłowe

Bramy wahadłowe (czasem określane również jako tzw. bramy dwuskrzydłowe) składają się – jak sama nazwa wskazuje – z dwóch skrzydeł. Otwierają się one na zewnątrz, czym przypominają… drzwi wejściowe w domach mieszkalnych. Z drugiej jednak strony wymagają one odpowiedniej przestrzeni przed garażem, jeśli chcesz, by mogły się one w pełni otworzyć.

Jaki rodzaj bramy garażowej wybrać? Podsumowanie

Jaki rodzaj bramy garażowej będzie odpowiedni w Twoim domu? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Każdy z typów, które opisaliśmy powyżej, ma swoje unikalne zalety oraz wady, dlatego nie jesteśmy w stanie dać Ci jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Wszystko tak naprawdę zależy od Twoich indywidualnych preferencji, potrzeb oraz możliwości (także tych finansowych). Jedno jest pewne – ciekawe rozwiązania w tej kwestii możesz znaleźć w ofercie sklepu internetowego Rolostyl (wpisz w wyszukiwarce internetowej hasło „bramy garażowe Poznań„, a się o tym przekonasz).

Redakcja OrientDeco