Anteny satelitarne – pytania i odpowiedzi

Anteny satelitarne w pytaniach i odpowiedziach

Anteny satelitarne – czym dokładnie są i do czego służą?

Anteny satelitarne od wielu lat są wykorzystywane w praktycznie wszystkich gospodarstwach domowych – czyli tych, w których jest dostęp do telewizji cyfrowej. Służą one do odbioru kanałów dostępnych w ramach abonamentów cyfrowych (w zależności od tego na jaki pakiet się zdecydujemy i przede wszystkich – z usług jakiej firmy skorzystamy). Na rynku jest dostępnych wiele modeli i typów takich anten – w zależności od potrzeb konumentów i ich miejsca zamieszkania pozwalają na niezakłócony odbiór nakałów telewizyjnych – również w wersji HD. Przy wyborze odpowiedniej anteny satelitarnej warto zwrócić uwagę na własne miejsce zamieszkania i ewentualny dostęp do odbiorników. W miejscach trudnodostępnych lepiej zdecydować się na antenę o większej mocy, czyli takiej, która będzie w stanie dostarczyć odpowiednią jakość obrazu i dźwięku. Ważny jest również odpowiedni montaż anteny, ponieważ jej dobre usytuowanie też ma wpływ na właściwy odbiór kanałów telewizyjnych i komfortowe korzystanie z usług abonamentowych. 

Jak wygląda instalacja? 

W dzisiejszych czasach nie są one dobrem luksusowym – z racji tego, że są dostępne prawie w każdym gospodarstwie domowym ich ceny nie są wygórowane. Wielu konsumentów korzysta też z usług firm dających dostęp do telewizji cyfrowych, co pozwala rozłożyć na raty zakup zarówno usługi jak i anteny satelitarnej. Tego rodzaju sprzęt przeważnie istalowany jest na zewnątrz, dlatego warto zadbać o odpowiednie przymocowanie do elewacji budynku bądź innej trwałej konstrukcji. Ma to zapobiec wszelkim naruszeniom, które mogą doprowadzić do zakłócenia jakości obrazu lub uszkodzeniu samej anteny. Wiele firm oferuje również usługę montażu anteny satelitarnej – jest ona dodatkowo płatna. Jednak jest też możliwość montażu we własnym zakresie. W wielu zestawach jest dołączona instrukcja obsługi, która pozwala na samodzielne zamocowanie i podłączenie sprzętu, co jednocześnie umożliwia zaoszczędzenie środków. Jest wiele możliwości, z których można skorzystać w zakresie montażu i zakupu takiej anteny. Również wiele fimr oferuje tego typu usługi. 

Czy montaż anteny satelitarnej jest możliwy jedynie w budynku? 

Rozwój technologii oferuje również zakup i montaż anten w różnych miejscach, nie tylko w budynku wolnostojącym lub bloku. Na rynku są dostępne anteny samochodowe, które można dogodnie przymocować na pomocą przyssawki. Ich wielkość również pozwala na wygodny transport i przechowywanie. Ze względu na komfort podróży dostępne są też anteny turystyczne i campingowe – które również pozwalają na transport i odbiór kanałów telewizyjnych w różnych warunkach – takie możlwości daje im dołączony do zestawu konwerter. Takie rozwiązania doskonale sprawdzają się w podróży, na rodzinnych wakacjach, czy wycieczkach na łono natury. Jest to potrzebny gadżet, który pozwoli na umilenie każdej podróży czy rodzinnego wyjazdu. 

Ukrywanie anteny satelitarnej – czemu to służy? 

W Polsce nie ma przepisu, który zakazywałby montażu anteny, jednak w niektórych krajach zachodnich są ograniczenia, które zezwalają na montaż jednej anteny satelitarnej na gospodarstwo domowe. Wielu użytkowników jednak stara się montować takie urządzenia w miejscach dyskretnych. Wynika to z tego, że dawniej świadczyło to o wysokim statusie materialnym i prowokowało włamywaczy do kradzieży. Powodem wyboru mało widocznego miejsca są też względy estetyczne – nie każdy chce, by taka antena była widoczna z ulicy i zaburzała wygląd domu. Z tego względu też konsumenci decyzują się na modele o małej wielkości i odpowiednim kolorze. Są też tacy klienci, którzy w większej mierze skupiają się na parametrach i właściościach niż na wyglądzie. Ci, którzy posiadają gospodarstwa domowe w miejscach, które są trudnodostępne i oddalone od odbiorników i innych zabudowań nie mają dużego wyboru – potrzebują odpowiedniego sprzętu, który zapewni im prawidłowy odbiór obrazu i dźwięku. Podobnie sprawa wygląda w kontekście usytuowania anteny – jest to ważne, ponieważ jest to kolejny czynnik pozwalający na komfortowe korzystanie z urządzeń. 

Redakcja OrientDeco